2023–2024 m.m.

PIRMOKUS SVEIKATOS SPECIALISTĖ SUPAŽINDINO SU UŽKREČIAMŲ LIGŲ SUKĖLĖJAIS

Mokyklos sveikatos specialistė papasakojo mokiniams, kad užkrečiamąsias ligas gali sukelti sukėlėjai: bakterijos (sukelia pvz., tuberkuliozę, dizenteriją), virusai (sukelia pvz., gripą, vėjaraupius), grybeliai (sukelia pvz., nagų grybelį), helmintai (sukelia pvz., trichineliozę, askaridozę). Mokiniai sužinojo kas yra antimikrobinis atsparumas ir kaip jo išvengti.

Antimikrobinis atsparumas atsiranda, kai mikroorganizmai (pvz., bakterijos) keičiasi, yra veikiami antimikrobiniais vaistiniais preparatais (pavyzdžiui, tokiais kaip antibiotikai). Tuomet vaistiniai preparatai tampa neveiksmingi ir infekcijos neišgydomos, dėl to padidėja kitų asmenų̨ užsikrėtimo ir infekcijos išplitimo rizika, nuo kurios būtų labai sunku apsisaugoti.

Mokiniai kūrė savo virusą, mokinosi plauti rankas, aptarė, kada jas reikia plauti bei sužinojo apie kitas apsaugos priemones norint išvengti užkrečiamųjų ligų.

Pradinių klasių mokiniai dalyvavo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Mažeikių rajono filialo organizuotose užsiėmimuose

Lapkričio 9-10 dienomis Mažeikių Pavasario progimnazijos pradinių klasių mokiniai dalyvavo Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos (LASS) Mažeikių rajono filialo organizuotose užsiėmimuose. Užsiėmimų metu mokinius supažindino su neregio ir silpnaregio kasdienybe, parodė kokiomis techninėmis priemonėmis naudojamasi, mokiniams buvo suteikta galimybė jas praktiškai išbandyti.

Informaciją pateikė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje

Gražina Draugšienė

„Sveikų dantukų“ kursas 1-2 klasių mokiniams

Spalio mėn. Pavasario progimnazijoje, pirmų ir antrų klasių mokinukams, visuomenės sveikatos specialistė vedė „Sveikų dantukų“ pamokėlių kursą. Jų tikslas – mokymai vaikams diegiant teisingus burnos higienos įpročius, kad jie džiaugtųsi sveikais dantimis.

Vaikams primenama apie burnos sveikatą. Jei nevalys dantukų – juos skaudės, kaupsis apnašos ir bakterijos. Dantų muliažo pagalba rodomas dantukų valymo kelias. Kiek kartų reikia valyti dantukus? Kiek uždėti pastos ant dantų šepetėlio? Kaip valyti visą dantukų paviršių su šepetėliu? Kada keisti dantų šepetukus? Šie klausimai ir dar daug kitų aptarti pamokų metu.

Įgytas teorines žinias vaikai galės įtvirtinti praktiškai gavę burnos priežiūros rinkinius: pirmokėliai – dantų šepetuką ir kalendorių, Sveikos šypsenos pažadas – klijuojant lipdukus, o antrokėliai – dantų valymo laikui skaičiuoti – laikroduką, bei tabletes su paruošta instrukcija kaip naudotis. MIRA-2-TON – tai kramtomos tabletės apnašų indikacijai. Šios tabletės yra puikus būdas nustatyti dantų valymosi kokybę ir suprasti, kurios dantų vietos turi būti valomos kruopščiau. Visas šias priemones, pagal Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos priemones vaikų burnos sveikatos gerinimo projektą, visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokyklose įteiks pirmokėliams ir antrokėliams – KAD DANTUKAI BŪTŲ SVEIKI IR GRAŽŪS!!!

Informaciją pateikė visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje Gražina Draugšienė

Europos judumo savaitė

Rugsėjo 19-20 dienomis progimnazijoje Europos Judumo savaitė. Jau tapo kasmetine tradicija, kai Pavasario progimnazijos „Sveikas žmogus“ būrelio nariai su visuomenės sveikatos specialiste G. Draugšiene organizuoja sportinę pramogą lopšelio-darželio „Linelis“ vaikams „Judriųjų žaidimų diena“. Judriųjų žaidimų tikslas – ugdyti vaiką būti fiziškai aktyviu, pasitikinčiu savimi, gebančiu rinktis sveiką gyvenseną bei rūpintis savo kūno ir sveikatos stiprinimu.

Visų renginio dalyvių nuotaika buvo puiki. Geras oras, spalvingos fizinį aktyvumą skatinančios priemonės, įdomios estafetės ir žaidimai privertė visus aktyviai pajudėti, skatino bendrauti ir bendradarbiauti.

2022-2023 m.m.

Higienos instituto specialistai pataria žiedadulkėms jautriems žmonėms

Higienos instituto specialistai pataria žiedadulkėms jautriems žmonėms nuolat ar bent periodiškai naudotis nemokama mobiliąja programėle PASYFO, kuria galima įvertinti žiedadulkių poveikį savo sveikatai. Ši programėlė prieinama vartotojams, kurių mobiliuosiuose įrenginiuose įdiegtos operacinės sistemos „Android“ ir „iOS“. Plačiau apie šios programėlės privalumus http://smlpc.lt/…/pasyfo_programele__individuali…

Progimnazijoje vyko tradicinė rajoninė „Sveikatą stiprinančių mokyklų Fiesta“

Šiandien Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras pakvietė Mažeikių rajono ugdymo įstaigų komandas į Pavasario progimnaziją į tradicinį rajoninį renginį „Sveikatą stiprinančių mokyklų Fiesta“ Lietuvos sveikatą stiprinančių mokyklų veiklos 30-mečiui paminėti. Šio renginio tikslas – parodyti Mažeikių rajono ugdymo įstaigų bendruomenėms, kad sveikatos stiprinimas yra neatsiejama visų mūsų gyvenimo dalis ir jau 30 metų skleidžiama sveikatą stiprinančių mokyklų idėja keičia ir gali veikti ne tik mokinių, bet ir visos mokyklos bendruomenės sveikatą. Renginio metu moksleivių komandos dalyvavo įvairiose veiklose, kurių metu komandos dalyviai galėjo lavinti, prisiminti fizinį aktyvumą, reakciją, higienos įgūdžius, emocijų valdymą, žaisti protą lavinančius žaidimus, patirti kūno koordinacijos pokyčius, panaudojant žalingų įpročių prevencijos priemones. Pavasario progimnaziją atstovavo 4b, 7b ir 7c klasių mokiniai. Visa visuomenės sveikatos biuro, sveikatos priežiūros specialistų, vykdančių sveikatos priežiūros komanda dėkoja bendruomenėms už smagų laiką ir linki visiems nepamiršti savo sveikatos ir rūpintis ja!!!

Informaciją pateikė sveikatos priežiūros specialistė G. Draugšienė

Paminėta Pasaulinė sveikatos diena ir pradėta „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą 2023“

Balandžio 6 diena. „Įspūdžiai nerealūs. Įdomu, smagu, džiugu, ypač kai nugalėjo draugystė. Didžiai dėkingi už tokį projektą. Ir teisėjai iš Mažeikių visuomenės sveikatos biuro Ramutė Janušaitė, Dovilė Balsė ir organizatoriai Gražina Draugšienė, Ingrida Mikulskienė, Sonata Uosienė ir sirgaliai nerealūs. Lauksime daugiau tokių susibūrimų“. Taip po futbolo turnyro emocijomis dalijosi Pavasario progimnazijos ir lopšelio-darželio „Linelis“ mokytojų komandos, kurios susidomėjo šia Lietuvoje nauja fizinio aktyvumo rūšimi ir jau išbandė žaidimą praktiškai, kurie yra aktyvūs ir priima naujus iššūkius su užsidegimu. Taip paminėta Pasaulinė sveikatos diena ir pradėta „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą 2023“ Futbolas vaikščiojant (walking football):

* tai mažojo futbolo versija, sugalvota ir reglamentuota kaip atskira žaidimo rūšis. Jau pats žaidimo pavadinimas – futbolas vaikštant – atskleidžia, kad esminis skirtumas nuo įprasto futbolo yra tas, kad žaidžiant vietoje bėgimo būtina eiti. Žaidimas nereikalauja specialaus fizinio pasirengimo, neleidžia didesnio kontakto, taip sumažindamas traumų tikimybę, tačiau skatina judėti, bendradarbiauti komandoje, gerina lankstumą, mobilumą bei koordinaciją, stiprina fizinę ir psichoemocinę sveikatą, bet dar ir dovanoja begalę seratonino, smagiausių emocijų, bendrystės ir pasididžiavimo, bei išlaiko pagrindinius futbolo elementus.


Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad nuo šių metų vasario 1 d. pasiskiepyti nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) galės ne tik 11 metų mergaitės, 👱‍♀️bet ir berniukai.👱‍♂️ Iki šiol Lietuvoje pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo ŽPV infekcijos buvo skiepijamos tik vienuolikmetės mergaitės.

📌Plačiau apie tai skaitykite čia: bit.ly/3CZx4kU


2021-2022 m.m.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokymo skyriaus specialistai parengė informacinę medžiagą visuomenei „4 pagrindiniai pirmosios pagalbos elementai griaučių ir minkštųjų audinių sužalojimų atvejais“. Šioje informacinėje medžiagoje rasite patarimus kaip atpažinti griaučių ir minkštųjų audinių sužalojimą, kaip imobilizuoti traumos vietą ir kokiomis priemonėmis sumažinti skausmą. Šis leidinys publikuojamas po nuoroda:

http://www.smlpc.lt/…/Lank…/Lansktinukas_4_PP_etapai.pdf

Skaityti daugiau: https://www.facebook.com/sam.lt/posts/224297263068583

Startuoja portalas mažiesiems „Katantinas.lt“ – padėsiantis, spręsti kylančius iššūkius pandemijos metu.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skiria dėmesio vaikų žinioms apie koronavirusą (COVID-19) plėsti ir pristato į lietuvių kalbą išverstą knygelę bei animacinį filmuką „Mano herojus – tai tu”.

Knygelė „Mano herojus – tai tu” skirta viso pasaulio vaikams, paveiktiems COVID-19 pandemijos. Susipažindami su pagrindinio knygelės istorijos herojaus Arijaus nuotykiais, vaikai plečia savo žinias ir suvokimą apie koronavirusą. Tai padeda tėvams ir pedagogams vaikams patraukliu būdu kalbėti apie vaikus bauginančius dalykus, susijusius su koronavirusu, bei žaismingai juos mokyti laikytis saugumo rekomendacijų.

Knygelės tikslinė grupė yra 6–11 metų vaikai. Rekomenduojama, kad vaikai neskaitytų knygelės istorijos vieni – ją vaikui arba nedidelei vaikų grupelei turėtų perskaityti vienas tėvų, globėjų ar mokytojų, o perskaičius istoriją aptarti kitus vaikams iškilusius klausimus.

Knygelė „Mano herojus – tai tu” – tai Nuolatinio agentūrų bendradarbiavimo komiteto Psichinės sveikatos ir Psichosocialinės pagalbos ekstremaliųjų įvykių metu Atskaitinės grupės (angl. IASC MHPSS RG) projektas. Ji buvo parengta bendradarbiaujant su ekspertais iš daugiau nei 50 tarptautinių organizacijų, tėvais, globėjais, mokytojais ir vaikais iš 104 šalių. Šiuo metu knygelė yra išversta į 130 skirtingų kalbų.

SAM primena, kad karantino metu svarbu skirti dėmesio mažųjų emocinei sveikatai, nes viešojoje erdvėje girdima informacija, pasikeitusi kasdienio gyvenimo rutina ir suaugusiųjų kalbos gali turėti neigiamos įtakos ir mažųjų psichikos sveikatai. Daugiau patarimų, kaip rūpintis vaikų emocine sveikata pandemijos metu, galite rasti nacionalinėje psichikos sveikatos svetainėje www.pagalbasau.lt.

Knygelė „Mano herojus – tai tu” pridedama.

Taip pat galite susipažinti ir su filmuku, adaptuotu pagal knygelę: https://www.youtube.com/watch?v=FdO7MHlCkys

Vyriausybė šiandien nusprendė – nuo lapkričio 7 dienos Lietuvoje trims savaitėms įvedamas visuotinis karantinas. Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą Lietuvoje, karantino, kuris šalyje galios iki lapkričio 29 d. 24:00 val., metu galios tam tikri reikalavimai ir rekomendacijos. Skaityti daugiau (https://sam.lrv.lt/)

Mažeikiškiams – nemokamos psichologo paslaugos

Svetainė, kurioje vienoje vietoje galima rasti aktualią ir patikimą informaciją apie emocinę sveikatą bei prieinamą psichologinę pagalbą, pritaikytą COVID-19 pandemijos poreikiams. Skaitykite daugiau…

Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos, esant potencialiai užsikrėtimo koronavirusu (covid-19) rizikai, darbo organizavimo tvarka

Kaip saugiai dėvėti medicinines kaukes

Paskelbti algoritmai, kaip elgtis, jei ugdymo įstaigos darbuotojas ar mokinys susirgo COVID-19 liga. Skaityti…

COVID 19 ligos valdymas ugdymo įstaigose

COVID 19 prevencijos priemonės ugdymo įstaigose

Pasaulinė diena be tabako

Pasaulinė sveikatos apsaugos organizacija 1987 m. paskelbė gegužės 31-ąją Pasauline diena be tabako. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti. Visuomenė skatinama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija.
Paradoksalu, bet paklausus paauglį, kodėl jis rūko, dažniausiai išaiškėja, kad jis nori atrodyti nepriklausomas ir vyresnis. O paklausus suaugusį vyrą – paaiškėja, kad jis rūkydamas jaučiasi jaunesnis.

Tabako sudėtis
Tabakas (isp.tabaco) – vienmetė ir daugiametė žolė arba krūmas Nicotiana; paplitęs daugiausia Amerikoje ir Australijoje; daugelyje šalių auginamas kaip narkotinis, dekoratyvinis augalas. [Tarptautinių žodžių žodynas,1985].
Cheminė perdirbto tabako sudėtis:
2 – 4 % nikotino,
5 – 20% angliarūgščių,
4 – 12% baltymų,
5 – 15% organinių rūgščių,
7 – 12 % dervų,
0,1 – 1,5 % eterinių aliejų.

Istorija
Iki XV amžiaus šis augalas buvo pažįstamas tik vietiniams Amerikos kontinento gyventojams. Archeologiniai tyrimai parodė, kad šiaurės Amerikos indėnai tabaką vartojo prieš 4000 metų, o gal ir dar anksčiau. Indėnai tabaką laikė magišku augalu, turinčiu gydomųjų savybių. Manyta, kad kartu su dūmais galima išrūkyti ligą. Tabako įkvėpimas buvo prilyginamas bendravimui su dievais.
Žodis tabakas greičiausiai kilęs iš Tobaco salos pavadinimo. Kaip pasakoja ispanų jūreiviai, 1492 metų sausio 15 d. su Kolumbu atplaukę prie Centrinės Amerikos krantų, žodžiu tobaco vietiniai gyventojai vadino didelius susuktus lapus, skirtus rūkymo ritualams. Vėliau ispanai ir portugalai išplatino tabako lapus ir sėklas Europoje. Pirmieji, be jūreivių, tabaką platino prekeiviai, vienuoliai ir politikos veikėjai. Žanas Niko, Prancūzijos ambasadorius Portugalijoje, 1560 m. nusiuntė tabako karalienei Jekaterinai Mediči, rekomenduodamas jį kaip vaistą nuo migrenos. Netrukus po Prancūziją paplito uostomojo tabako mada. Ž. Niko garbei augalas pavadintas Nicotiana, o XIX a. pradžioje išskirta iš jo medžiaga – nikotinu.

Padariniai
Seniai nustatyta, kad rūkymas sukelia plaučių vėžio, širdies, kraujagyslių ligas. Išsiaiškinta, kad kenkia ne tik tiesioginis, aktyvus, bet ir pasyvus rūkymas (kvėpavimas šalia rūkančiųjų, prirūkytose patalpose). Įrodyta, kad nuolat būnant prirūkytoje aplinkoje, plaučiuose kenksmingų medžiagų nusėda daugiau, nei pačiam rūkant, ir rizika susirgti plaučių vėžiu padidėja apie 42 proc. Labiausiai nukenčia vaikai, šalia kurių rūko tėvai. Pasyvus rūkymas gali sukelti kvėpavimo ligas, viduriniosios ausies uždegimą ir net mirtį.
Būnančios prirūkytose patalpose nėščios moterys rizikuoja patirti persileidimą, pagimdyti negyvą ar sutrikusio vystymosi kūdikį. Paskutiniuoju metu nerūkantys tiesiog priverčiami pasyviai rūkyti, mat leidžiama rūkyti daugumoje kavinių, barų, klubų.

Statistika
Dėl rūkymo pasaulyje kasdien miršta per 10 tūkst. žmonių. Vidutiniškai dėl rūkymo prarandama po 5–8 gyvenimo metus. Vyrai, dažniau negu moterys, griebiasi cigaretės supykę, sunerimę, liūdni ar pavargę. Parengė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Gražina Barkauskaitė

Gegužės 5 diena – Pasaulinė rankų higienos diena. Geri rankų higienos įgūdžiai sumažina užkrečiamųjų ligų plitimo riziką bei yra viena pagrindinių infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių ne tik įstaigose, bet ir namuose. Mokyklos sveikatos priežiūros specialistė Gražina Barkauskaitė.

Dirbdami namuose nuotoliniu būdu, daugiausia laiko praleidžiame prie kompiuterio, todėl patariu pertraukėlių metu padaryti akių pratimus. Šie paprasti pratimai ne tik pašalins susikaupusį nuovargį, bet taip pat padės išsaugoti Jūsų akių sveikatą ateityje. Mokyklos sveikatos priežiūros specialistė Gražina Barkauskaitė.

Balandžio 7 d. Pasaulinė sveikatos dienaSkaityti…

Kovo 24 dieną minima pasaulinė tuberkuliozės diena, #ULAC primena, kad Lietuva, pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius, patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą.

  • Jaučiatės įsitempęs dėl Lietuvoje ir Pasaulyje plintančio koronaviruso?
  • Kankina nerimas ir baimė?
  • Dažnai būnate blogos nuotaikos?
  • Esate prislėgtas?
  • Nežinote kaip sau padėti?

Išbandykite programėlę „Pagalba Sau“!
Mobilios emocinės savipagalbos programėlė „Pagalba Sau“ – inovatyvi universalios psichikos sveikatos problemų prevencijos priemonė, kuri buvo sukurta remiantis tarptautinių organizacijų rekomendacijomis bei mokslinių tyrimų išvadomis. Ši mobilioji aplikacija ne tik padeda stebėti savo būseną, bet ir suteikia informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą, prireikus pagalbos. Programėlės tikslas: emocinio raštingumo, savipagalbos įgūdžių ir asmenybės atsparumo ugdymas, o auditorija – visa Lietuvos visuomenė, besinaudojanti išmaniaisiais telefonais.

Programėlės koncepciją sudaro 5 dalys: emocijų stebėjimo mechanizmas, savipagalbos pratimai, pagalbos linijos, interaktyvus pagalbos žemėlapis bei profesionalų parengta edukacinė medžiaga.

Programėlė prieinama „Google Play“ Android telefonų vartotojams ir iOS sistemų vartotojams.

Kaip programėlę parsisiųsti?

Video apie programėlę

2020 m. kovo 6 d. paskelbta gripo epidemija Mažeikių rajono savivaldybėje !!!

Korona viruso prevencija

Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerija informuoja:

https://www.smm.lt/web/lt/del-koronaviruso

Antibiotikai

Skaityti plačiau…

Sveikatingumo įgūdžiai

Kvietimas nemokamai dalyvauti svorio korekcijos programoje

Lietuviai linkę nerimą gydyti ne psichologinėmis priemonėmis, o vaistais. „Baltic Statistics on Medicines” duomenimis, lyginant su Latvija bei Estija lietuviai raminamųjų vaistų, benzodiazepinų (BZD), vidutiniškai suvartoja tris kartus daugiau. Bet vaistai nėra vienintelis sprendimo būdas kovoti su nerimo sutrikimais ir panikos atakomis, psichologės Darja Norbutė ir Ieva Žvinienė pasiūlė tvarkytis su nerimo sutrikimais pasitelkiant mobiliąją programėlę. Penktadienį pristatyta pirmoji Lietuvoje nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.

Programėlę galima parsisiųsti čia:

App Storehttps://itunes.apple.com/us/app/ramu/id1463319121?ls=1&mt=8

Google Play. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nerimoklinika.ramu

„Bundanti gamta žadina mus išeiti iš namų ir mėgautis pavasariu. Visgi, žmonėms, kurie alergiški beržinių šeimos augalų žiedadulkėms, siūlytume pasirinkti kitą laisvalaikio praleidimo būdą. Visas antrasis kovo dešimtadienis bus nepalankus alergiškiems asmenims. Daugiau informacijos http://pasyfo.lt/ “